İMPLANT TEDAVİSİ

İmplant, eksik diş köklerinin yerine konulan metal implant vidasıdır. İmplantlar, çoğunlukla titanyumdan yapılmaktadır ve çene kemiği ile titanyumun doku uyumu nedeniyle oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. İmplantlar, tek diş eksikliği yada çoklu diş eksikliğinde oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. İmplant diş uygulamalarında ağız içerisindeki uyumu dolayısıyla çiğneme ve konuşma açısından bir zorlanma yaşanmadan kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Son zamanlarda implant tedavisi oldukça sık tercih edilen bir diş uygulaması olmuştur.

Kimlere implant uygulanabilir?

Çene kemiğinde implantları destekleyecek kadar oranda kemik bulunan sağlıklı diş etlerine sahip herkese implant uygulaması yapılabilir. Kemiğin miktarı implant için yeterli olmadığı durumlar olabilir bu gibi durumlarda ileri teknikler uygulanarak implant yerleştirilmesi için uygun alt yapı sağlanarak implantlar yerleştirilir.

İmplant bakımı nasıl yapılır?

İmplantların uzun ömürlü olması için düzenli ağız ve bakımlarının yapılması gerekmektedir. İmplant tedavisinde cerrahi operasyon geçiren diş etleri, dikilerek kapatıldığından dolayı dikişlerin iyileşme süreci boyunca darbe almaması, zarar görmemesi için daha hassas davranmak gerekmektedir. İmplant sonrasında, sert gıdaların tüketilmemesine ve dikişli bölgeye baskı uygulanmamasına özen göstermek gerekir. İmplantlar ilk takıldıktan sonra sıcak, soğuk gıda hassasiyeti yüksek olduğundan, tüketilen gıdaların sıcak, soğuk hassasiyetine dikkat edilmesi gerekmektedir.  Gıdalar oda sıcaklığında tüketilmelidir. Sigara ve alkol tüketimine dikkat edilmesi de implantların iyileşme sürecini oldukça etkilemektedir. Sigara kullananların, implantlar takılmadan ortalama 15, implantlar takıldıktan sonra 30 gün boyunca sigara tüketmemeleri tavsiye edilmektedir.

Mesaj Gönder
Merhaba
Merhaba
Sağlıklı günler dileriz
Size nasıl yardımcı olabilirim?