ORTODONTİ TEDAVİSİ

Ortodonti diş teli tedavisi olarakta bilinmektedir. Ortodonti, uyumsuz ve çapraşık dişleri tespit edip çapraşıklığın giderilmesini önlemeye çalışılan diş hekimliği branşının uzmanlık dalıdır. Ortodontik tedavi sadece estetik kaygısı taşımayıp ilerleyen yaşlarda çene eklemlerinde yaşanabilecek olan sıkıntıların önüne geçilmesini de sağlamaktadır. Ortodonti tedavisine erken yaşta başlamak bu yüzden oldukça önemlidir.

Ortodonti tedavisine ne zaman başlanmalı?

Ortodonti tedavisinin yaşı yoktur. Her yaşta ortodonti tedavisine başlanabilir. Ortodonti tedavisi için önerilen en erken yaşta başlamaktır. Çocukluk döneminde tespit edilen diş çarpraşıklığı ilerleyen yaşlarda daha büyük sorunların ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Diş hekimleri tarafından önerilen 7 yaşından önce bir çocuğun ortodontik bir muayene olmasıdır. Çenenin önde ya da geri de olması olarak bilinen iskeletsel bozuklukların tedavisi 12 yaş öncesinde yapılmalıdır. İlerleyen yaşlarda bu tedavi daha da zorlayıcı bir hal alacaktır.

Diş teli çeşitleri nelerdir?

Ortodontik tedavilerde, çeşitli diş telleriyle farklı seçenekler oluşur. Diş telleri seçiminde hasta tek başına karar veremez. Diş hekiminin önerileri doğrultusunda bir tel çeşidi seçmelidir. Diş telleri; malzemesi ve yapısı bakımında farklı yönlerde iyidir.

Metal Braketler;

En çok uygulanan teller metal braketlerdir. Diğer tel çeşitlerine oranla daha dayanıklı olduğu için özellikle çocukların tedavisinde kullanılmaktadır. Metal braketler, dişlerin dış tarafına yerleştirildiğinden ve metal özelliğinden dolayı daha belirgindir.

Porselen (Şeffaf) Braketler;

Estetik diş tedavisinde oldukça tercih edilen bir tel çeşididir. Porselen braketler, genellikle yetişkinler tarafından tercih edilir, bakımlarının özenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Lingual Braketler;

Lingual Braketler dişlerin iç kısımlarına yerleştirilir ve görünmezdirler. Genellikle yetişkinler tarafından tercih edilmektedir.

Şeffaf Plaklar(Telsiz Ortodonti);

Şeffaf plaklar adı gibi şeffaf özelliğe sahip olup neredeyse hiç görünmezler. Şeffaf plakların temizliği oldukça kolaydır. Diş hekiminin hastaya verdiği şeffaf plaklar, iki haftada bir hasta tarafından değiştirilebilir.

Mesaj Gönder
Merhaba
Merhaba
Sağlıklı günler dileriz
Size nasıl yardımcı olabilirim?