PEDODONTİ

PEDODONTİ (ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ) NEDİR?

Çocuk diş hekimliği 0-15 yaş arasındaki çocukların süt ve kalıcı dişlerin korunması ve tedavisi ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Süt dişleri çıkmaya başladıktan itibaren diş hekimi kontrolüne gidilmesi gerekmektedir. İlerleyen yaşlarda sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmanın temeli süt dişlerinin düzenli kontrolünden geçmektedir. Ağız içerisindeki sorunlar erken yaşta tanı konularak  etkili tedavi uygulanabilmektedir.  Çocuklarda diş hekimi korkusu oluşmaması adına çocukların sakin kalması ve diş hekimini sevmesi sağlanmalıdır. Diş hekiminin çocuğa yaklaşımı da çocuğu ileri de etkileyecek olan diş hekimi korkusununda önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Çocuk diş hekimliği hangi tedavileri kapsar?

Çocuk diş hekimliğinde; süt ve kalıcı dişlerde çürük tedavisi, kanal tedavisi, kök ucu açık dişlerin tedavisi, yer tutucu uygulaması, ortodontik tedaviler, diş çekimi, çocuk protezleri, travma görmüş dişler için acil müdahaleler, genel anestezi ve diş eti tedavisi gibi 0-15 yaş arasındaki çocukların ağız içerisindeki tüm sorunları ile ilgilenilmektedir.

Çocuklarda diş hekimi korkusunu yenmek için yapılması gerekenler;

Çocuklarda diş hekimi korkusu oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Diş hekimi korkusu doğru yaklaşımlarla aşılabilecek bir durumdur ve bu durumun fobiye dönmesinin engellenmesi gerekmektedir. Dentofobi durumunda psikolojik destek almak gerekebilmektedir. Diş hekimi korkusu genellikle çevresel faktörlerden dolayı oluşmaktadır. Çocukların sosyal hayatlarında edindiği yanlış duyumlar, ailelerin yanlış yönlendirmeleri ve daha öncesinde hatalı yada eksik diş hekimi uygulamalarına maruz kalmak etkilemektedir. Çocukların diş hekimi korkusunu yenmeleri için, pedodonti uzmanı bir doktora görünmek, ailelerin diş hekimine gitmeden önce çocuklarını motive etmeleri oldukça etkilidir. Ailelerin çocuklarını motive ederken, korkutucu bir dil kullanmadan yapılacak işlemler hakkında detaylı bilgi vermeden konuşmaları da çocukları oldukça rahatlatacaktır.

Mesaj Gönder
Merhaba
Merhaba
Sağlıklı günler dileriz
Size nasıl yardımcı olabilirim?