DİŞ ETİ HASTALIKLARI

Diş eti hastalıkları; ağız, diş ve çene hastalıkları arasında en sık görülen rahatsızlıklardır. Dişlerin hatalı ve / veya eksik fırçalanmasına bağlı olarak görülen, diş etinde kanama, şişlik, ağız kokusu gibi belirtilerin gözlemlendiği tablo bize diş eti hastalığının varlığını göstermektedir. Dişlerde oluşan plağa veya diş taşına tutunan bakteriler diş eti hastalıklarının en önemli nedenlerinden biridir. Diş eti hastalıklarına neden olan bakterilere erken müdahale edilmez ise hastalık ilerleyerek diş köklerini tutan alt ve üst çenede kemik kaybına neden olmaktadır. Alt ve üst çenede oluşan kemik kaybından dolayı diş kayıplarına kadar varan ve geri dönülemez hasarlar bırakabilen bu rahatsızlığın önüne geçebilmek rutin kontroller ve diş eti bakımı çok büyük önem arz etmektedir.

Diş eti hastalıkları eğer erken dönemde tespit edilebilir ise diş taşı temizliği ile önlenebilir. Eğer kemik kaybının görüldüğü safhaya gelmiş ise dişlerin kök yüzeylerinin temizlenip düzleştirildiği küretaj dediğimiz işlemin yapılmasına gerek duyulmaktadır. Daha ileri safhalarda ise açık küretaj dediğimiz cerrahi işlemler uygulanır.

Tüm bu işlemler lokal anestezi altında ağrısız bir şekilde siz değerli hastalarımızı yormadan gerçekleştirilmektedir.

Diş eti cerrahisi işlemleri sadece açık küretajla sınırlı değildir. Gerekli görüldüğü durumlarda kemik tozu olarak bilinen kemik greftleri ve membranlarla diş etinde işlemler yapılabilir.

Daha seyrek olarak görülen diş eti büyümeleri ve tekil diş eti çekilmeleri de diş eti ameliyatları ile onarılabilmektedir.

Bunların yanında, hastaların estetik ihtiyaçlarını giderme amaçlı pembe estetik olarak bilinen diş eti estetiğini sağlama amaçlı diş eti seviyeleme operasyonları, diş eti hastalıkları uzmanlarımız tarafından yapılabilmektedir.

Sonuç olarak; seyrek görülen genetik temelli diş eti hastalıkları haricindeki diş eti rahatsızlıkları doğru fırçalama ve rutin diş eti muayenesi ile önlenebilmektedir.

Mesaj Gönder
Merhaba
Merhaba
Sağlıklı günler dileriz
Size nasıl yardımcı olabilirim?