DİŞ BEYAZLATMA

Öncelikle diş beyazlatmaya ihtiyaç duyulan ve dişlerimizin renk değiştirmesine sebep olan nedenlerden bahsetmek gerekirse, bu renk değişikleri yada diğer adıyla renklenmeler iç veya dış kaynaklı olabilir. Dış kaynaklı renklenmeler, dişin dış tabakası olan mine tabakasındaki renk değişikliğidir. Bu renk değişiklikleri lokal veya yaygın olabilmektedir. Bunların sebepleri arasında hatalı ve/veya eksik fırçalama, yanlış diş fırçası seçimi söylenebilir. Renk veren gıda ve alışkanlıklar örneğin; kola, kahve, çay veya sigara kullanımı bu renk değişikliklerinin sebepleri arasında gösterilmektedir. Genellikle bu tarz yani dişin mine kısmında bulunan ren değişiklikleri diş taşı temizliği sonrası yapılan airflow veya polisaj işlemleri sonrasında kaybolur.

İç kaynaklı renklenmelerin sebepleri arasında gelişim esnasında alınan tetrasiklin grubu antibiyotikleri sayılabilir. Ya da gelişim evresinde yaşanan ateşli bazı hastalıklar bu renklenmelere sebep olabilir. Bunun dışında kanal tedavisi sonrası pulpa odasının kanal ve dolgu malzemelerinden yeterince temizlenmediği durumlarda da renk değişikliği görülebilmektedir. Bu tarz durumlarda dişlerde koyu kahverengi gibi renk değişikliklerine rastlanılmaktadır. Bilinenin aksine dişlerimizin rengini belirleyen, dişimizin en dış tabakası olan mine değildir. Daha alttaki dentin dokusu, kişinin diş rengini belirler.

Diş beyazlatma dediğimiz işlem, dişin dentin tabakasındaki organik dokuların okside edilmesi işlemidir. Bu işlemlerde hidrojen peroksit içerikli ajanlardan faydalanılmaktadır. İçerisindeki hidrojen peroksit miktarı ev tipi veya ofis tipi beyazlatma ajanlarına göre değişir. Hekim kontrolünde gece plaklarıyla evde uygulanan tiplerde bu oran %10-%15‘lerde iken, direk klinikte uygulanan ofis tipi uygulamada %35‘lere kadar çıkar. Bu yüzden ofis tipi beyazlatmada daha hızlı sonuç alınabilir. Bunlar ayrı ayrı uygulanabildikleri gibi kombine olarak da uygulanabilir. Ofis tipi beyazlatma genellikle 45 dk. gibi bir sürede biter. Uygulama sonrası hassasiyet şikâyetleri genelde ilk gün olur. Sonraki günlerde hassasiyet giderek azalır. Eğer hastanın öncesinde kronik bir hassasiyet problemi var ise bu süre daha uzun olabilir. Hassasiyet gelişen hastalarda, florür uygulamaları veya hassasiyet giderici diş macunları ile bu durum tolere edilebilmektedir. Beyazlatma sonrası diş, boyar maddelere daha hassas bir hale gelir. Eğer hasta bu maddelerin kullanımına dikkat ederse, uzun yıllar diş beyazlığını koruyabilir.

Mesaj Gönder
Merhaba
Merhaba
Sağlıklı günler dileriz
Size nasıl yardımcı olabilirim?