KANAL TEDAVİSİ

KANAL TEDAVİSİ NEDİR?

Kanal tedavisi dişin içerisinde bulunan sinirlerin herhangi bir nedenle (çürük, travma vb.) zarar görmesi durumunda sinir ve damar paketi olan pulpa dokusunun tamamen uzaklaştırılıp oluşan boşluğun bir kanal dolgu materyali ile doldurulması işlemidir.

Kök kanal sistemi bazen çok kompleks bir yapıda olabilir ve geleneksel sistemlerle kalan sinir dokusunun tamamen uzaklaştırılması mümkün olmayabilir. Bu tür durumlarda tomografik inceleme sonik ve ultrasonik özellikli yüksek teknoloji ürünü aletlerle yapılan kanal tedavilerinin daha başarılı olduğu yapılan çalışmalarla gösterilmiştir.

KANAL TEDAVİSİ SIRASINDA VE SONRASINDA AĞRI OLUR MU?

Kanal tedavisi dişlerin uyuşturularak yapıldığı bir tedavi olduğu için tedavi sırasında ağrı hissedilmez. Kanal tedavisi sonrasında ise dişin sinirleri olmadığı için ilk bir kaç hafta hariç ağrı olmaz. İlk bir kaç haftada ise (genellikle 3-4 gün sonra geçer) dişin iyileşme süreci devam ettiği için zamanla azalan dişin üzerine bastırıldığında hafif bir ağrı olabilir.

KANAL TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

Kanal tedavisi süreleri oldukça değişkendir. Diş köklerinin uzunluğu kök kanallarının genişliği eğimi kök çevresi dokularda iltihap varlığı gibi etkenler kanal tedavisinin süresini etkiler. Bazı dişlerde tek seansta tedavi yapılabilir bazı dişlerde ise bir kaç seans pansuman yapılması ve sonrasında tedavinin bitirilmesi gerekebilir.

KANAL TEDAVİSİ AŞAMALARI NELERDİR? NASIL YAPILIR?

Kanal tedavisinin esas amacı sinirlerin uzaklaştırılıp kök kanallarındaki mikrobiyal aktivitenin minimalize edilmesi ve kök kanallarının sızdırmaz bir şekilde doldurulmasıdır. Kanal tedavisin aşamaları sırasıyla şunlardır:

1- Çürüğün temizlenmesi

2-Giriş kavitesinin (boşluğunun) açılması

3-Sinir dokusunun uzaklaştırılması ve kök kanallarının genişletilmesi

4-Kök kanallarının kanal içi dezenfektan solüsyonları ile yıkanması

5-Kök kanallarının kurulanması

6- Kök kanal dolgu maddesi ile kanalların dolumunun yapılması

7-Kanal tedavisi yapılan dişin restorasyonunun yapılması

1-ÇÜRÜĞÜN TEMİZLENMESİ

Kanal tedavisinde ilk olarak kök kanallarına bakterilerin tekrardan girmemesi için çürük dokunun tamamen uzaklaştırılması gerekir. Eğer çürük doku kalırsa daha sonradan kanal tedavisi yapılan dişin tekrar enfekte olma riski artar. Bu tür durumlarda kanal tedavisinin yenilenmesi gerekebilir.

2-GİRİŞ KAVİTESİNİN AÇILMASI 

Kök kanal ağızlarına ulaşabilmek ve daha rahat giriş yapabilmek için giriş kavitesinin doğru açılması çok önemlidir.

3- SİNİR DOKUSUNUN UZAKLAŞTIRILMASI VE KÖK KANALLARININ GENİŞLETİLMESİ

Kanal tedavisinin başarısı için sinir dokusunun tamamen uzaklaştırılması gerekir. Kompleks anatomiye sahip kanallarda tüm sinirlerin uzaklaştırılması oldukça zordur. Daha iyi bir yıkama ve sızdırmaz bir kanal dolgusu için doğru genişletme önemlidir. Kanallar fazla genişletildiğinde kök kırığı ihtimali artarken az genişletildiğinde ise yeterli yıkama yapılamama ihtimali artmaktadır.

4-KÖK KANALLARININ KANAL İÇİ DEZENFEKSİYON SOLÜSYONLARI İLE YIKANMASI

Kanal tedavisinin başarısı için kanal içerisindeki bakteri sayısının minimuma indirilmesi gerekir. Bunun için bazı kanal içi dezenfeksiyon solüsyonları ile kanalın tamamının yeteri kadar yıkanması gerekir. Kanal içi dezenfeksiyon solüsyonunun etkinliğinin artırılması için solüsyonu ısıtmak sonik ve ultrasonik cihazlarla aktive etmek gibi yöntemler kullanılır.

5-KÖK KANALLARININ KURULANMASI

Kök kanallarının nemli kalması yapılan kök kanal dolgusunun sızdırmazlığını etkileyeceği için iyice kurulanması gerekir.

6-KÖK KANAL DOLGU MADDESİ İLE KÖK KANALLARININ DOLDURULMASI

Kanalların genişletilmesi ve yıkanması sonrasında kanalların içerisindeki mikrobiyal aktivite minimuma indirilmiş olur. Tekrar bakterilerin kanal içerisine girmesini engellemek için kanalların sızdırmaz bir şekilde doldurulması tedavinin en önemli basamaklarından biridir. Gutta perka MTA kanal patları gibi maddeler kanal dolgu malzemeleridir.

7-KANAL TEDAVİSİ YAPILAN DİŞİN RESTORASYONUNUN YAPILMASI

Kanal tedavisi yapılan dişin restorasyonu kompozit dolgular amalgam dolgular porselen kaplamalar inlay ve onlay gibi restorasyonlar ile yapılabilir. Başarısız kanal tedavilerinin en önemli etkeninin başarısız restorasyonlar olduğu yapılan çalışmalarla gösterilmiştir.

KANAL TEDAVİSİNDEN SONRA YEMEK NE ZAMAN YENİLEBİLİR?

Kanal tedavisi yapılması yemek yememeye engel bir durum değildir. Uyuşukluğun geçmesinin ardından yemek yenilebilir. İlk bir kaç gün yemek yerken dişin üzerine bastırıldığında ağrı olabilir. Böyle bir durumda karşı taraf ile çiğneme yapılması önerilir.

KANAL TEDAVİSİ ÜCRETLERİ NELERDİR?

Kanal tedavisinin ücretlendirilmesinde bir çok faktör vardır. Bunlar dişin kök kanal sayısı kök çevresi dokularda iltihap varlığı kaç seans pansuman yapılacağı gibi sebeplerdir. Her diş kliniği kemdi fiyat politikasını belirler. Türk diş hekimleri odasının fiyat listesini görmek için linke tıklayabilirsiniz.

Mesaj Gönder
Merhaba
Merhaba
Sağlıklı günler dileriz
Size nasıl yardımcı olabilirim?