PEDODONTİ

PEDODONTİ NEDİR
Türkçe karşılığı çocuk diş hekimliğidir. Doğumdan ergenliğin sona kadar geçen dönemde çocukların ağız ve diş sağlığıyla ilgilenen diş hekimliğinin 8 ana dalından biridir.

ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞNİN ÇALIŞMA ALANLARI NELERDİR
• Çocuklarda süt ve daimi diş çürüklerinin tedavisi
• Çocuklarda çürükten koruyucu işlemlerin yapılması (flor uygulaması, fissür uygulaması)
• Çocuklarda diş çapraşıkları, sürme bozukları takibi ve tedavisi
• Süt dişlerinin erken kaybı ile oluşacak olumsuzlukları çeşitli aygıtlarla (yer tutucular) önlenmesi
• Sallanan ve çok fazla harabiyeti olan süt dişlerinin çekimi
• Kanal tedavisi ve ampütasyon tedavisi.

SÜT DİŞLERİ NE ZAMAN SÜRER (ÇIKAR)?
İlk süt dişi 6 ay ila 12 ay arasında sürer (çıkar). İlk çıkan süt dişleri alt ön kesici dişlerdir. Süt dişlerinin sürme (çıkma) zamanları farklılık gösterebilir. Çocuk 36 aylık iken tüm süt dişlerinin ağızda olması beklenir. Anormal bir durumla karşılaşılırsa diş hekimine muayene olması gerekmektedir.

SÜT DİŞLERİ KAÇ TANEDİR
Süt dişleri 20 tanedir. 10 tane altta 10 tane üsttedir. Daimi dişler gibi çeşitlenir.

Süt kesici dişleri, süt köpek dişleri ve süt azı dişleri vardır

Bebeğin diş etlerinin kızarık olması normal midir?
Süt dişleri sürerken (çıkarken) özellikle 6-18 ay aralığında diş etleri kızarık ve kaşıntılı olabilir. Bebeğin ateşi ve ağrısı olabilir. Bu normal bir durumdur ilgili dönemin kolaylaşması adına diş hekimleri tarafından jeller ve ağrı kesiciler önerilebilir.

ÇOCUĞUMU NE ZAMAN DİŞ HEKİMİNE GETİRMELİYİM?
İlk süt dişi sürdüğü (çıktığı) zaman diş hekimi tarafından kontrol edilmelidir. Düzenli olarak senede bir defa diş hekimine muayene olmak ileride oluşacak problemlerin önüne geçebilmektedir.

SÜT DİŞLERİ NE ZAMAN DÜŞER?
Süt dişleri 6 yaş ve 12 yaş arası karışık dönem dediğimiz dönemde yerini alttan gelecek olan daimi dişlere bırakır. Bu dönem diş hekimleri için çok önemlidir. Çocuğun ağız sağlığına ve bakımına en çok dikkat etmesi gereken dönemdir. Çünkü yeni süren (çıkan) dişlerde çürük oluşma olasılığı fazladır.

HANGİ SÜT DİŞLERİ DÖKÜLÜR?
Tüm süt dişleri yerini daimi dişlere bırakır. Daimi dişler süt dişlerinin köklerini eriterek sallanıp düşmelerine neden olur. Çeşitli nedenlerle süt dişlerinin erken kaybı bazı problemlere yol açar. Bu yüzden olabildiğince süt dişlerinin zamanı gelinceye kadar ağızda tutmak diş hekimlerinin öncelikleri arasındadır.

ÇÜRÜK SÜT DİŞLERİ ÇEKMEK GEREKLİ MİDİR?
Her çürük süt dişi çekilmez. Restorasyonu yani dolgusu mümkün olmayan sallanan süt dişleri çekilir. Süt dişleri alttan gelecek olan daimi dişin pozisyonunu korur. Bu yüzden süt dişlerini alttaki dişin durumuna göre çeker veya dolgu kanal tedavisi ampütasyon vs. gibi uygulamalarla kurtarmaya çalışırız.

ÇÜRÜK SÜT DİŞLERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Süt dişlerine dolgu yapılması: Eğer çürük sinire ulaşmamışsa ve çürük çok derin değilse dolgu yapılıp diş ağızda tutulur
Süt dişlerine kanal tedavisi: Çürük derinse ve siniri etkilemişse çocukta ağrı şikayetleri varsa kanal tedavisi yapılır.
Süt dişlerine yarım kanal tedavisi: Eğer çürük derinse ama siniri etkilememişse çocukta ağrı şikayeti yoksa ampütasyon dediğimiz yarım kanal tedavisi yapılır.

SÜT DİŞİ ÇEKİMİ NE ZAMAN YAPILIR?
• Süt dişleri sallanıyorsa
• Süt dişleri dolgu yapılamayacak kadar çürükse
• Süt dişlerinin kökünde büyük bir apse varsa
• Zamanı geldiği halde hala ağızda duran ve alttaki dişin sürmesini (çıkmasını) engelliyorsa süt dişlerinin çekilmesi gerekir.

YER TUTUCU NEDİR? YER TUTUCU NE ZAMAN YAPILIR?
Çocukta erken süt dişleri kaybına bağlı ilerde oluşabilecek çapraşıklıkları ve sürme (çıkma) bozukluklarını önlemek için süt dişlerinin yerini tutan bazı aygıtların çekilen bölgeye konması işlemidir. Çekilen süt dişlerine ve bölgesine göre çeşitli yer tutucular vardır. Alttaki daimi diş çıkmaya başladığında hekim kontrolünde yer tutucuların sökülmesi gerekmektedir.

ÇOCUKLARDA FLOR UYGULAMASI NASIL YAPILIR ZARARLI MIDIR?
Çocuklarda flor uygulaması çeşitli şekillerde yapılabilir. 5 yaşından küçük çocuklara vernik şeklinde, 5 yaşından büyük çocuklara ise genellikle hasta ağzına uygun şekilde düzenlenmiş bir kaşığın içine jel sıkılarak uygulanır. Yüksek çürük insidansına sahip çocuklarda 6 ayda bir uygulanması önerilir. Günlük flor dozu aşılmadığı sürece florun sağlığa herhangi bir zararı yoktur.

ÇOCUKLARDA FİSSÜR (DİŞ AŞISI) UYGULAMASI
Bazı çocukların süt ve daimi dişleri çürüğe çok yatkındır. Gıda birikimi için elverişli alanlara sahip diş yüzeyleri vardır. Diş hekimleri bu gibi dişleri ilerde çürümesini engellemek için fissür örtücü dediğimiz bir dolgu materyali uygulamamaktadır.

Mesaj Gönder
Merhaba
Merhaba
Sağlıklı günler dileriz
Size nasıl yardımcı olabilirim?